Son Yazılar

İşletmeler arası B2B pazarlama nedir yazısı kapağı

İşletmeler Arası (B2B) Pazarlama Nedir?

İşletmeler Arası (B2B) Pazarlama Nedir?

İşletmeden tüketiciye (B2C) pazarlama, pazarlamanın oldukça geniş ve önemli bir kolu. Özellikle gündelik hayatımızda da yer aldığı için, çokça dikkat çekiyor. Önceki yazılarımızda çoğunlukla B2C pazarlamayı işlemiştik, bu yazımızdaysa pazarlamanın bir diğer kolundan kısaca bahsedeceğiz. Şirketlerin arasında gerçekleştiği için çok fazla göze batmayan, ama firmalar için çok önemli bir konumda olan işletmeler arası (B2B) pazarlama.

“İşletmeler arası (B2B) pazarlama, bir şirket tarafından üretilen belirli bir ürünün diğerine satılmasını içeren bir süreçtir.”

İşletmeler arası pazarlama, firmaların birbirleri arasında gerçekleştirdikleri her tür alışverişte önemli bir rol oynar. Üretim yapan bir firmanın, üretim girdilerini başka bir firmadan satın alması için bu süreçlere ihtiyacı olacaktır. Aynı şekilde, ürettiği ürünleri tüketici piyasasına çıkaracak olan firmalara satarken de bu firmalarla görüşme sürecine gitmesi gerekecektir. Dağıtım için bağlantılar kurulduğunda, işletmeler arası bir pazarlama çabasına ihtiyaç vardır.

İşletmeler arası piyasada, müşteri ilişkileri çok önemlidir!

İşletmeler arası alışverişler, işletmeden tüketiciye yapılan bir alışverişe göre çok daha yüksek hacimlidir. Bir tüketici, marketten o hafta için en fazla birkaç paket süt alıyorken; gittiği market tedarikçisinden yüzlerce, hatta binlerce paket süt alacaktır. Bu yüzden de, işletmeler arası piyasada kaybedilen tek bir müşterinin bile yerini doldurmak çok zordur. Bu bağlamda, firmalar arasındaki ilişkileri iyi yönetmek çok önemlidir. Kısa vadede kar için verilen bir kararın bir firmayla olan ilişkileri bozması, uzun vadede işletme için yıkıcı sonuçlar doğurabilir.

Bu yüzden işletmelerin diğer firmalarla yapacağı anlaşmalar, heyetlerin uzun görüşmeler sonrası alacakları kararlara dayanır. Sipariş üzerinde yapılacak özelleştirmeler ile ilgili konuşulur, her iki firmanın da maliyetlerine direkt olarak etki edecek olan fiyat üzerine çekişmeli bir sürece gidilir, ve sadece o alış-verişe has bir işlem ortaya çıkar.

Önceki yazımda, kişisel satışın B2B için önemli olduğundan bahsetmiştim. Satış temsilcileri, diğer firmalarla bağlantı kurmak için kullanılabilecek çok önemli bir kaynak olsa da, aynı zamanda kısa sürede yüksek maliyetlere dönüşebiliyorlar.

B2C’de değerlendirilmesi gereken birçok faktör işletmeler arası pazarlamada çok da fazla değerlendirilmeyeceği için (Mesela ürünün görünüşünün, işlevselliğinin yanında fazla bir değeri olmayacağını söyleyebiliriz) firmalar arasındaki görüşmeler üretim süreçlerine hakim bir heyet tarafından yapılır.

Bu yazımızda, İşletmeler Arası Pazarlamayı kısaca anlattık. Sonraki yazılarımızda da, bu konuyu daha derinlemesine göreceğiz.

Dijital Serüven ekibi olarak hepinize sağlıklı günler dileriz!

YAZIYI PAYLAŞ