Son Yazılar

Anahtar Kelime Belirlemek

Doğru Anahtar Kelime Nasıl Belirlenir?

Anahtar kelime bir metinin içerisinde ki konuyu en net ifade eden bir veya birkaç kelimeye verilen isimdir. En önemli SEO stratejilerinden biridir. Kelime araştırma sürecine potansiyel ziyaretçi kitlesi düşünerek başlanır. Ne istiyor, ne tür bir arama yapıyor gibi. Hazırlanılan içerikleri doğru tanımlayan anahtar kelimeler seçilmelidir. Böylece web sitesi arama motorlarında daha görünür olup web sitesine ziyareti arttıracaktır. Anahtar kelimenin sıklığı, içerikle ne kadar ilgili olduğu ve ne kadar fazla aratıldığı kelimeyi belirlemede kritik noktalardır. 

Üç veya daha fazla kelimeden oluşan anahtar kelimelere uzun kuyruklu anahtar kelime (long tail keyword) denir.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler daha az aramaya sahip olsa da yüksek dönüşüm oranına sahiptir. Bu yüzden seo için oldukça kritik öneme sahiptir. Çünkü arama yaptığımız kelime sayısı arttıkça arama yapma amacı netlik kazanır. Uzun kuyruklu anahtar kelime kullanan kullanıcıların istekleri daha doğru anlaşılır ve yorumlanır. Bu nedenle seo çalışmalarında uzun kuyruklu anahtar kelimeyi saptamak çok önemlidir.

Örneğin ‘otel’ kelimesi short tail keywords iken antalya kemer otel fiyatları  ise long tail keyword’dür. Otel  kelimesi için arama hacmi çok,  rekabet fazladır. Bu nedenle daha yüksek maliyetlidir diyebiliriz. ‘Antalya kemer otel fiyatları’ uzun kuyruklu anahtar kelimesi ise doğrudan hedef kitlesini siteye yönlendirir. Böylece doğrudan hedef kitlesini web sitesine çekmeyi başardığı için daha az bütçe ile yüksek dönüşüm oranı elde edilir.  

Doğru anahtar kelimeyi bulmak için farklı  pek çok yöntem kullanılır. Bunlardan bazılarını sizinle paylaşmak istiyorum.

Google otomatik tamamlayıcı ile anahtar kelime belirlemek

anahtar kelime örneği 5

Anahtar kelime araştırması yaparken en pratik yöntemlerden biridir. Arama motoru üzerinden arama yaparken kelimeyi yazdığımız zaman bize Google tarafından sunulan seçeneklerdir. Sunulan seçenekleri araştırmak üzere listemize ekleyebiliriz. 

anahtar kelime örneği 6

Arama yaptığımız anahtar kelimenin sonuna “*” koyduğumuzda bazı değişiklikler olduğunu görüyoruz. Bu sefer Google bize ilgili anahtar kelimenin yanına neler yazılarak arama yapıldığını gösteriyor.

İlgili Aramalar ile anahtar kelime belirlemek

anahtar kelime örneği 2

Yararlanabileceğiniz bir diğer yol ise Google’ın ilgili aramalar özelliği. Google üzerinden herhangi bir arama yaptığınızda sayfanın en sonunda ilgili aramalar kısmını görebilirsiniz. Anahtar kelimenizi belirlerken size fikir verme konusunda yardımı olacaktır.

Google Trends ile anahtar kelime belirlemek

Google trends anahtar kelimeye özel konum, tarih, kategori bilgilerini  olarak kullanıcıya sunar. Rakamsal verilere ulaşmak mümkün değil sadece 100 puan üzerinden tarih bazlı olarak trend değişimine ulaşabiliyorsunuz. 

Bunların dışında Google Ads üzerinden veya ücretli hizmet veren web siteleri de anahtar kelime belirlemeniz de yardımcı olacaktır. Unutmayalım ki sunduğumuz yolların çoğunu birleştirmek ve karşılaştırmak en etkili yol olacaktır.

YAZIYI PAYLAŞ