Son Yazılar

ters selfie dove

Şimdi Konuşma Zamanı Dove’dan “Ters Selfie”

Dove Ters Selfie, sosyal medyada gerçekçi olmayan güzellik standartlarına uygun selfie paylaşmanın yaratığı psikolojik ve fiziksel hasara vurgu yapıyor. Dove dayatılmış güzellik algısı kalıplarını yıkan kampanyalarıyla bildiğimiz Unilever markasıdır. Beden algısı üzerindeki olumsuz etkiyi azaltmak ve kadınlara özgüven desteği sunmak konusunda marka olarak taktir edilesi bir duruş sergiliyor.

Özellikle pandemi döneminde başta çocuklar ve gençler olmak üzere herkes sosyal medya da daha fazla zaman geçirmeye başladı. Geçirilen zaman artıkça gerçekçi olmayan güzellik standartlarına daha çok maruz kalıyoruz. Bazen kullanılan filtreler veya selfie’lere gelen yorumlar nedeniyle gençlerde özgüven problemi yaşamaktadır.

Dove Ters Selfie reklam filminde genç bir kızın selfie’sinde dayatılmış güzellik standartlarına uymak için geçirdiği fiziksel ve duygusal değişimlerini gösterir.

Ogilvy London imzalı reklam filmi hem fiziksel hem de duygusal hasarın ne kadar büyük olduğunu gösteriyor. Sosyal medyada #NoDigitalDistortion etiketi ile birçok yabancı sanatçı kampanyaya destek verdi. Sizde isterseniz #FotoğrafHilesiYok etiketi ile kampanyaya destek verebilirsiniz.

‘Reverse Selfie’ kampanyası kampsamında Kanada’da 10 ila 17 yaş arası kızlarla bir araştırma gerçekleştiriliyor. Bu araştırmaya göre katılımcıların yüzde 80’i 13 yaşına kadar selfie’lerini düzenlemek için photoshop uygulamaları veya “filtreleri”  kullandığını söylüyor. 10-17 yaş arası kızların yüzde 67‘si internette bir fotoğraf yayınlamadan önce en az bir bedensel özelliği değiştirmek veya gizlemek için çaba harcıyor. Vücutları konusunda güvensiz olan kızların yüzde 59’u resimleri sosyal medyada paylaşmadan önce düzenli olarak filtre veya photoshop programlarını kullanmaktadır. (Toronto, 2021).

Bunlara ek olarak, katılımcıların % 37’si herhangi bir fotoğraf düzenleme olmadan yeterince iyi görünmediğini belirtiyor.

Bir diğer dikkat çekici sonuç ise, katılımcılar sosyal medyada paylaştıkları görsellerin daha iyi görünmesi halinde kendilerini daha güvende hissettiklerini belirtti.

Dove, Ters Selfie kampanyası kapsamında internetten çevrimiçi olarak indirilebilen ücretsiz güven kitleri de sunmaktadır. Güven kitlerinde çocuklar ile konuşmasını kolaylaştıracak bilgiler yer alıyor. Çocuklar ile doğru iletişim kurmak için aile ve öğretmenlere rehberlik ediyor. Sosyal medyadaki güzellik algısını değiştirmek bizim elimizde. Burada görev hepimize düşüyor. Daha çok konuşmalı, sessiz kalmamalı çünkü bu kalıplaşmış güzellik algısını normalleştiremeyiz.

Şunu unutmayalım ki; biz nasıl istersek, hissedersek ve mutluysak öyle çok güzeliz çünkü her beden güzeldir.

Referanslar

www.newswire.ca

www.bigumigu.com

www.adjustbrand.com

Marketing Türkiye

YAZIYI PAYLAŞ
0 0 Oylar
Article Rating
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm Yorumları Görüntüle