Son Yazılar

ECORDING MARKA HİKAYESİ

Ecording Marka Hikayesi ve Sürdürülebilirlik

İklim değişikliğinin etkileri din, dil, ırk fark etmeksizin tüm insanlığın hayatını gün geçtikçe daha çok etkilemeye başladı. Bu yazımda size iklim krizinin artan etkilerini azaltmayı hedefleyen sosyal girişim olan Ecording’den bahsetmek istiyorum. 

Ecording; hem küresel iklim krizine karşı sürdürülebilir ve inovatif çevre teknolojilerini hem de bireysel çevre bilincini geliştiren bir sosyal girişimdir. İnsansız hava araçları geliştirme ve yazılım teknolojileri üzerine çalışmalar sürdürmektedir. 

EcoDrone

Ecording geliştirdikleri EcoDrone’lar ile tohum topu atışları gerçekleştirerek ağaçlandırma faaliyetleri yapmaktadırlar.

Aynı zamanda EcordingApp adında bir mobil uygulama geliştirmişlerdir. Bu uygulamada dünyanın ve çevrenin yararına verilen birçok görev vardır. Bu görevlerin tamamlanması sonucu kazanılan puanlarla anlaşmalı markalardan ödüller kazandırır. Çevre bilincini daha da kazandırmak ve harekete geçmek için eğlenceli bir gamification (oyunlaştırma) uygulaması olduğunu düşünüyorum. Bahsettiğim mobil uygulama 2021’nin ikinci çeyreğinde yayında olacaktır.

Ulusal ve uluslararası birçok yarışma ve projelerde ödüle ve başarıya imza attılar. Sadece birkaçını söyleyecek olursam; Sürdürülebilir İş Ödülleri 2020‘de ‘Yılın Startup’ı’ ödülü almıştır. TURMEPA işbirliği ile düzenlenen Sabri Ülker Çevre Ödülü’ nün 2020 yılı kazananı olmuştur. Ecording, 23 ülkeden 130 başvurunun bulunduğu Hackquarters HSBC Sürdürülebilir Büyüme Programına seçilen 5 girişimden biridir. 

Ecording’in tüm çalışmaları Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları” doğrultusunda gerçekleştirir. 

10. Hedef olan Eşitsizliklerin Azaltılması için; EcoDrone ile atışı yapılan tohum topları, kırsal bölgelerde yaşayan kadınlar üretir. Böylece kadınların  hem ekonomik kalkınması destekler hem de  ekonomik ve sosyolojik eşitsizliklerin azaltılması amaçlarına hizmet eder.  12. Hedef olan Sorumlu Üretim ve Tüketim için;  Yeşil tüketim modelleri teşvik edilerek sorumlu üretim ve tüketim amaçlarına hizmet eder.

13. Hedef olan İklim Eylemi için; EcoDrone’lar ile ağaçlandırmayı  hızlı ve etkin hale getirerek iklim krizine karşı ağaçlandırma yoluyla savaşır. Böylece, ağaçlandırma yoluyla iklim eylemi amacına hizmet eder. Son olarak 15. Hedef olan Karasal Yaşam için; Ecording ile yapılan işbirliği kapsamında yeryüzünün %30’unu kaplayan ve milyonlarca canlının yaşam alanı olan ormanlar sayesinde hem iklim değişikliği ile mücadele hem de karasal yaşamın iyileşme amacına hizmet eder.

Son olarak Nike, Anadolu Efes, Zorlu, Teknosa, Dell, Toyota gibi birçok marka ile başarılı çalışmalara imza atmışlardır. Belki de bir sonraki yazımızda markalarla iş birliklerini birlikte inceleriz, ne dersiniz? 

Referans

www.ecording.org

YAZIYI PAYLAŞ