Son Yazılar

Metaverse dünyasına katılan markalar

Metaverse dünyasına adım atan markalar

Metaverse bildiğimiz evren anlamına gelen universe ve meta yani öte kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Bu yüzden Evrenin Ötesi olarak da çevirebiliriz. Fiziksel gerçeklik ile sanal gerçekliğin birleştiği ortak online dünyalar topluluğu anlamına geliyor. Yani arkadaşlarınızla vakit geçirebileceğiniz, seyahat edebileceğiniz, çalışabileceğiniz, alışveriş yapabileceğiniz hatta konsere katılabileceğiniz bir ortam sunuyor. Bu yeni düzende markalarda hiç vakit kaybetmeden yerini almaya başladı bile.

H&M, metaverse üzerine inşa edilmiş “CEEK VR” şehrinde ilk sanal mağazasını açtı.

Böylece Metaverse dünyasına katılan ilk perakende giyim mağazası olmuş oldu.

CEEK VR’da kurulan mağazada; H&M’in yeni koleksiyonlarına bakabilir, mağazada gezebilir hatta sipariş bile oluşturabilirsiniz. Bu sayede H&M fiziksel mağazaya gitmeden sanal ortamda alışveriş yapma imkanı sunuyor.

Metaverse evreninde markaların bazıları kendi sanal mağazalarını açarken bazıları da daha farklı projelerle ve sponsorluklarla metaverse’e giriş yapıyor.

McDonald’s  sponsorluk çalışmasıyla metaverse dünyasına katıldı.

McDonald’s, OfflineTV tarafından düzenlenen bir sanal etkinlikte sponsor oldu. Bu etkinlikte McDonald’s, kullanıcılara bir pop-up deneyimi sunuyor. Bu deneyim sayesinde kullanıcılar hem dijital ürünler kazanabilirken hem de kendi avatarları ile OfflineTV ekibiyle etkileşimde olacaklar.

Nike, kendi duyurusunda kültürü ve oyunu birleştiren yeni nesil koleksiyon ürünleri sunmak için en son yeniliklerden yararlanan bir şirket olarak adlandırdığı RTFKT‘yi satın aldığını duyurdu.

RTFKT, NFT’lere ve metaverse teknolojisine odaklanan, koleksiyon yaratıcılarının sanal ayakkabı tasarladığı bir şirket olarak faaliyet gösteriyor. Üretilen ayakkabılar NFT (non-Fungible Token) olarak satılıyor. Bu yatırım Nike’ın hem NFT hem de metaverse’e ne kadar önem verdiğini kanıtlar nitelikte.

Geçtiğimiz aylarda RTFKT, 18 yaşında ki genç sanatçı FEWOCiOUS ile sanal ayakkabılarla eşleştirilmiş gerçek spor ayakkabılar satmak için bir iş birliği yaptı.

Sadece yedi dakikada yaklaşık 600 çift/NFT sattı.

Şirket bu satıştan 3.1 milyon doların üzerinde bir gelir elde etti. Şirket bu haberi de instagram üzerinden takipçileriyle paylaştı.

Metaverse evrenine katılan markaların sayısı gördüğünüz gibi gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Şimdi sırada hangi markalar var merak ediyorum.

Yazımı bir öneri ile bitirmek istiyorum. Metaverse kavramı ilginizi çektiyse Barış Özcan’ın hazırladığı youtube videosunu da izlemenizi öneririm. Keyifli ve yararlı bir video olmuş her zamanki gibi. Oldukça şaşıracaksınız 🙂

Referans

Barış Özcan

www.rtfkt.com

www.news.nike.com

YAZIYI PAYLAŞ