Son Yazılar

Online Perakende Devi: Amazon

Amazon, 1994 yılında Seattle’da Jeff Bezos tarafından Cadabra adıyla kuruldu. 1995 yılında ise Amazon adını aldı. İlk başlarda faaliyetlerine online kitap satıcısı olarak başlayan şirket bugün kitaptan teknolojiye kadar hemen hemen her ürünü bulabileceğiniz devasa bir online platformdur. Günümüzde, Amazon’un faaliyetleri iyice çeşitlendi ve şirket farklı sektörlere de girdi. Bu sektörler arasında lojistik, gıda ve yazılım dikkat çekmektedir. 

E-ticaret yeni bir alandı ancak potansiyeli çok yüksekti.

Şirketin kurulduğu yıllarda, insanlar kitaplarını çoğunlukla geleneksel mağazalardan alıyordu. Öte yandan, e-ticaret ise çok yeni bir alandı ancak potansiyeli çok yüksekti. Bezos, e-ticaretin geleceğin perakende modeli olacağına inanıyordu. Bu nedenle risk almaya karar verdi. Çalıştığı şirketten ayrıldı ve kiraladığı ufak bir garajda gece gündüz demeden çalışmaya başladı. 1994 yılında ilk siparişlerini almaya başladı. Daha sonra bu siparişlerin sayısı giderek arttı ve tek başına yetişemeyeceğini anladı. Böylece bir kaç kişiyi işe almaya karar verdi. 

Amazon, geniş ürün yelpazesiyle müşterilerine hizmet veriyor.

Amazon zamanla hızla büyümeye başladı ve satış hacmini artırdı. Bunun en temel iki nedeni şirketin pazarın gerekliliklerini fark edip müşterilerinin isteklerine odaklanması ve ürün yelpazesidir. Açıkçası müşteri memnuniyeti her zaman şirket için öncelikli olmuştur. Kargo veya ürünle ilgili bir sorun olduğunda müşteri hizmetleri çözüm odaklı çalışır. Bu nedenle, dünyanın en iyi müşteri hizmetlerine ve dünyanın sadık müşterilerine sahip şirketlerden biri Amazon’dur. Öte yandan, şirketin başarılı olmasındaki bir diğer neden ürün çeşitliliğinin fazla olmasıdır. Bugün, şirket 12 milyondan daha fazla ürün çeşidiyle müşterilerine hizmet veriyor. 

amazon alexa

Amazon, Alexa’yı 2014 yılının Kasım ayında duyurdu.

Günümüzde, Amazon sadece bir e-ticaret firması değildir. Gıda, teknoloji, lojistik ve yazılım gibi birçok alana yatırım yapan inovatif bir firmadır. Ayrıca, insan yaşamını kolaylaştırmak için teknolojiyi  kullanmaktadır. Alexa bu konuda güzel bir örnektir. Temel olarak, Alexa yapay zeka destekli sanal asistandır. Şirket, bu sanal asistanı 2014 yılının Kasım ayında duyurdu. Beklenildiği gibi büyük bir yankı uyandırdı ve zaman içinde popüler hale geldi. Sistem, ” Alexa uyan” komutu ile çalışmaya başlar. Bugün çoğu teknolojik cihaza uyumludur ve firmanın çok önem verdiği bir teknolojidir. Ayrıca, Alexa’nın geliştirilmesi için 10 binden fazla insan istihdam edilmektedir. Açıkçası, Amazon’un Alexa’ya verdiği bu önem boşa çıkmadı. Ocak 2019’da şirketin cihaz ekibi, 100 milyondan fazla Alexa özellikli cihaz sattıklarını açıkladı. 

Amazon, Seattle’da geleceğin perakendesi diye bilinen Amazon Go’yu açtı. 

Amazon son yıllarda gıda alanında da önemli adımlar attı. Şirket, Seattle’da geleceğin perakendesi diye bilinen Amazon Go’yu açtı. Amazon Go, sensörler ve kameralar ile desteklenen bir market. Bu nedenle kasiyer bulunmuyor.

amazon go

Markete, Amazon Go uygulaması tarafından sağlanan bir karekodla giriliyor. Alışverişinizi yaptıktan  sonra marketten çıkarken ücret otomatik olarak kesiliyor. Amazon Go raflarında birçok ürün bulunuyor. Bu nedenle diğer marketlerden ürün olarak fazlası var eksiği yok diyebiliriz. Ayrıca market oldukça şık bir tasarıma sahip. Siyah ve ahşap ağırlıklı tasarlanmış, büyük camlar da tasarıma katkı sağlıyor. 

Şirket, teslimat hızını artırmak için drone kullanıyor.

Son yıllarda şirketin önem verdiği alanlardan birisi de lojistik oldu. Amazon teslimat süresini azaltmak için depo ve teslimatlarda robotlar kullanmaya başladı. Depo aktivitelerine otomasyon sistemlerini entegre ederek, envanter, alan kullanımı, elleçleme gibi depo işlemlerinin verimliliğini önemli ölçüde artırdı. Bunun yanında, müşteri memnuniyetini daha üst düzeye taşımak amacıyla 30 dakikada teslimat yapmaya başladı. Teslimat hızını artırmak için ise drone kullanıyor. Açıkçası, Amazon teknolojiye çok yatırım yapan inovatif bir şirket ve bu yatırımlarını her geçen gün artırıyor. Gelecekte, elektrikli araçlar, uzay lojistiği gibi alanlarda da Amazon’u görmek şaşırtıcı olmayacaktır. 

YAZIYI PAYLAŞ
0 0 Oylar
Article Rating
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm Yorumları Görüntüle