Son Yazılar

roas nedir

ROAS Nedir, Nasıl Hesaplanır ve Artırılır?

ROAS, İngilizce “Return on Ad Spend” kelimelerinin baş harflerinin kısaltmasıdır. Türkçe karşılığı reklam harcamalarının getirisi şeklindedir. 

Bu hesaplama dijitalde yaptığınız reklamlar için hesaplanan ve takip edilen önemli bir dijital pazarlama metriğidir. Yaptığınız bir reklamın gideri ile o reklam sayesinde elde edilen gelir göz önüne alınarak hesaplama yapılır, bu sayede reklamın sayısal performansı net bir şekilde görülmüş olur. Bu hesaplama, çevrimiçi reklamlar için yaptığınız harcamanın her 1 TL’si için ne kadar kazandığınızı göstermektedir.

ROAS Nasıl Hesaplanır?

Hesaplamak için, reklam kampanyanızdan elde ettiğiniz toplam geliri, reklamın toplam maliyetine bölmelisiniz.

ROAS Return on Ad Spend

ROAS= (Reklamlardan Elde Edilen Gelir / Reklam Maliyeti) x 100

Gelin örnek bir ROAS hesaplaması yapalım;

İşletmeniz için 1000 TL’lik bir reklam harcaması yaptığınızı düşünelim ve bu reklamdan 1500 TL’lik gelir elde ettiğinizi varsayalım. Reklam harcamalarından elde ettiğiniz gelir, (1500/1000)x100 = %150 (1,5) olacaktır. Yani her 1 TL reklam harcamasına karşılık 1,5 TL kazanmış olduğunuzu söyleyebiliriz.

Google ve Facebook’ta verilen reklamlarda platformlar ROAS’ı hesaplıyorlar. Google Ads’te bu hesaplamayı “Dönüşüm Değeri/Maliyet” olarak, Facebook’ta ise “Satın Alma ROAS’ı” olarak görebilirsiniz.

ROAS’ın değerlendirmesi nasıl yapılır?

Yukarıdaki örneğimizi düşünecek olursak, ROAS değerimizin sonucuna göre reklamımızın başarılı olduğunu söyleyebiliriz, çünkü her 1 TL’lik reklam harcamamız bize 3 TL’lik gelir sağlamış.

Bir tane de başarısız bir reklam çalışmasına örnek verelim. Örneğin işletmeniz için çevrimiçi reklam kampanyasına 2000 TL’lik harcama yaptınız ve bu reklam sonucunda 1000 TL’lik bir gelir elde ettiniz. ROAS değeriniz, (1000/2000)x100 = %50 (0,5) olacaktır. Bu sonuç bize her 1 TL’lik harcamanızdan 0,5 TL gelir elde ettiğinizi gösterir, yani zarar ediyorsunuz ve reklamınız başarısızdır diyebiliriz.

ROAS, %99 ve altında olması zarar, %100’de herhangi bir kar ve zarar olmadığını, %101 ve üzeri olması durumu da kar olarak yorumlanabilir.

ROAS Nasıl Arttırılır?

Yalnızca reklam vermek ve yüksek değerli bir ROAS elde etmeyi beklemek çok doğru değildir. Verilen reklamın kullanıcıları ve reklam verdiğiniz platformu mutlu etmesi gerekir, doğru reklam oluşturmak önemlidir.

  1. Sitenizin hızlı ve özellikle mobil uyumlu olması çok önemlidir.
  2. Vereceğiniz reklamın, reklam metninin ikna edici ve görselinizin cezbedici olması gerekmektedir.
  3. CTA yani harekete geçirici butonun ya da reklam metninin harekete geçirici, satış için teşvik edici olması gerekmektedir.

ROAS Hesaplamak Neden Önemlidir?

Bu hesaplama sayesinde yaptığınız reklam çalışmalarının performansını, kalitesini ve finansal getirisini değerlendirebilirsiniz. Elde ettiğiniz ROAS değerlerini değerlendirerek, sonraki reklamlarınız için doğru strateji belirleyebilirsiniz.

YAZIYI PAYLAŞ