Son Yazılar

tesla

Tesla: Geleceğin Habercisi

Günümüzde, dünyamız iklim değişikliği, buzulların erimesi ve ozon tabakasının incelmesi gibi birçok sorunla karşı karşıya kaldı. Bu nedenle, insanlar içinde bulunduğumuz bu olumsuz durumlardan kurtulmak amacıyla alışkanlıklarını değiştirmeye başladılar. Elektrik enerjisinin öneminin artması bu sürece güzel bir örnektir. Özellikle araçlara yakıt sağlamak için kullanılmaya başlanan elektrik enerjisi, çoğu ülke tarafından benimsendi. Böylece elektrikli araçların üretimi ve kullanımı da yaygınlaştı. Öte yandan birçok şirket bu alanda söz sahibi olmak için rekabet etmeye başladı. Tesla, Lucid ve Mercedes bu alanda söz sahibi şirketlerdir. 

Tesla şirketi adını elektrik konusunda devrim sayılan çalışmalara imza atmış mucit Nikola Tesla’dan alır. 

nikola tesla

Tesla elektrikli araç tasarımı ve üretimi konularında Kaliforniya’ da faaliyet göstermeye başlayan bir Amerikan teknoloji şirketidir. Şirket, 2003 yılında Martin Eberhard ve Marc Tarpenning tarafından kuruldu. Tesla şirketi adını elektrik konusunda devrim sayılan çalışmalara imza atmış mucit Nikola Tesla’dan alır. Şirket kurulduğu tarihten itibaren on binlerce araç sattı. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde oldukça popülerleşmeye başladı.  

Şirket kısa sürede elektrikli motor parçaları ve araç pilleri üretebilir duruma geldi.

Son zamanlarda başta İskandinav ülkeleri olmak üzere Avrupa’da elektrikli araçlara olan talep hızla arttı. Bu durum kısa zamanda Amerika ve Asya gibi diğer kıtalara da yayıldı. Elektrikli araçlara artan talep, bu araçların elektrikli motor parçalarına ve lityum-iyon pillere olan talebi de artırdı. Tesla bu pazarın çabuk farkına vardı. Şirket kısa sürede elektrikli motor parçaları ve araç pilleri üretebilir duruma geldi. Bugün, Toyota gibi çok büyük bir otomotiv üreticisinin tedarikçisi bile oldu. 

Şirketin ürettiği ilk model olan “Roadster” insanlar tarafından çok sevildi. 

tesla roadster

Tesla, elektrikli spor otomobiller üreterek Amerika Birleşik Devletleri’ndeki pazar payını artırdı. İlk ürettiği model olan “Roadster” insanlar tarafından çok sevildi. Şirketin hızlı gelişiminde bu modelin önemi gerçekten çok fazla oldu. Şirket daha sonra ise Amerikan hükümetinin de desteğini alan “Model S” üretimine başladı. Kullanıcılar bu modeli de tıpkı önceki model gibi çok sevdi. Özellikle sunduğu menzil ve teknoloji rakiplerinin oldukça ilerisindeydi. 

Bugün, şirketin araçları 500 km’den fazla menzile sahiptir.

Şirket elektrikli araçları geliştirme konusunda önemli planlamalar yaptı. Bu planlamalar içerisinde şarj maliyetini azaltmak, aracın menzilini artırmak ve araç teknolojisini geliştirmek en önemli olanlardır. Bugün, şirketin araçları 500 km’den fazla menzile sahiptir. Ayrıca, Tesla araç içi teknolojilerde de pazarın en önde gelen şirketi konumundadır. Önümüzdeki yıllarda Tesla’nın bu hedeflerini daha ileri taşıyarak elektrikli araçların gelişimi için önemli adımlar atacağı kaçınılmazdır. 

YAZIYI PAYLAŞ